Jak robić dobre zdjęcia telefonem?

Często ludzie, którzy pierwszy raz widzą moje zdjęcia od razu stwierdzają, że wykonałem je aparatem, a gdy mówię, że telefonem są w szoku.

Po kilku prezentacjach, podczas których zdradzałem wskazówki, aby w pełni wykorzystywać potencjał kieszonkowych aparatów, postanowiłem stworzyć coś, co zostanie na dłużej. Postaram się w kilku punktach opisać Wam wskazówki, dzięki którym będziecie robić lepsze zdjęcia telefonem.

Sprzęt nie ma znaczenia, liczy się pomysł.

Na samym początku należy uświadomić sobie, że sprzęt nie ma znaczenia. Nie potrzebujemy najnowszego topowego samrtphone’a, którego codziennie widzimy na reklamie jadąc do szkoły czy pracy. Podczas niezliczonej ilości fotograficznych wyjazdów miałem okazje poznać ludzi, którzy robili kapitalne zdjęcia kilkuletnimi telefonami. Skoro oni mogą, to Ty też możesz 🙂

Rób zdjęcia

Najlepszym sposobem na doskonalenie swoich umiejętności jest ich ćwiczenie. Im więcej zdjęć robisz, tym więcej będziesz widział dookoła. Rób zdjęcia wracając z pracy, podczas spaceru z rodziną czy też podczas spotkania ze znajomymi. Po pewnym czasie zauważysz, że te ostatnie zdjęcia wyglądają inaczej, niż te wykonane na samym początku.

Perspektywa

Pamiętam jak będąc jeszcze w szkole razem z kolegą Mateuszem robiliśmy zdjęcia starym aparatem cyfrowym, który był tysiąc razy gorszy niż te, w telefonach ze średniej półki. Mój kolega był bardzo kreatywny i to właśnie dzięki niemu zapamiętałem by rozglądać się, szukać odbić w kałużach czy też samochodach.

Niestety czasami dla zdjęcia trzeba się ubrudzić i tutaj zawsze podaje przykład mojego kolegi Piotra, który podczas jednego wspólnego wydarzenia po prostu położył się na ziemi, aby złapać dobry kadr. To idealnie obrazuje, co mam na myśli mówiąc „szukaj innej perspektywy”

Piotr Zemlak

Reguła trójpodziału

Zasady są po to by je łamać, ale regułę trójpodziału należy znać. Jak zapewne wiecie ludzki umysł  to skomplikowana bestia, ale są pewne schematy, które zawsze działają, dlatego warto wiedzieć, jak robić zdjęcia by one były przyjazne dla oka. 

mocne punkty na zdjęciu

“Dlaczego istnieje preferencja do umieszczania głównych obiektów zdjęcia w prawej trzeciej części? Oko w naturalny sposób zaczyna oglądać powierzchnię od strony lewej i przechodzi do prawej. To sprawdza się nie tylko, gdy patrzymy na fotografie, ale również gdy oglądamy obrazy malarskie, czytamy, a nawet wchodzimy do pokoju, l zaraz po rozpoczęciu oglądania kadru od lewej strony oko poszukuje dobrego miejsca do skupienia uwagi zazwyczaj w prawej część”

Bryan Peterson “Kreatywna fotografia bez granic”

Zanim zrobisz zdjęcie pomyśl

Wiele razy zdażyło mi się, że po wydarzeniu wracałem do domu z telefonem pełnym zdjęć, a gdy przeglądałem je ponownie okazywało się, że nie nadają się do publikacji, ponieważ (najczęściej) są nieostre. Gdy zdarzyło mi się to przy naprawdę świetnej sesji postanowiłem zmienić sposób robienia zdjeć.

Zawsze staram się zaplanować kadr zgodnie z zasadami trójpodziału i złotego podziału, poczekać na tzw. „element ludzki” . Dodatkowo zanim odejdę z danego miejsca sprawdzam, czy wszystko wyszło tak jak zaplanowałem.

siatka w aparacie iPhone’a

Oczywiście, zdarzają są sytuacje, w których mamy tylko jedną szansę i dosłownie sekundy, ale jeśli zaczniecie częściej planować kadry, nawet wtedy będziecie widzieli kadr, który będzie najlepszy.

Światło

Dobre światło w fotografii to podstawa. Światło w ogromnym stopniu na kształty, fakturę, kolory. Pamiętajcie także, że światło to nie tylko słońce. To mogą być światła miejskich latarni, zimowej iluminacji w mieście czy sklepowe neony.

Przez kilka dni pod rząd razem z moją żoną szliśmy w pole robić zdjęcia podczas zachodu słońca. Po kilku dniach prób udało nam się zrobić takie zdjęcie. Co ciekawe, w tym przypadku oprócz pięknego światło, mamy efekt bokeh, dzięki trybowi portretowemu w iPhonie.

To był jeden z kilku przypadków, kiedy udało mi się znaleźć ciekawe odbicie w karoserii samochodu.

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Wrocław📍Instagramers Wrocław (@igerswroclaw)

Tryb portretowy nie tylko dla portretów

Większość telefonów posiada „tryb portretowy” dodający efekt rozmycia tła – bokeh. Dlaczego jednak nie korzystać z tego trybu przy pozostałych zdjęciach? Oczywiście wymaga to dużo cierpliwości, ponieważ tryby te nie są doskonałe, ale dla efektu końcowego warto.  

Poniższe zdjęcie zostało wykonane iPhone’m 7+ przy użyciu trybu portretowego. Ciekawy efekt, prawda? 🙂

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Wrocław📍Rafał Kułakowski (@rkulakowski)

Bądź częścią fotograficznej społeczności

Poszukaj fotograficznych wydarzeń w swojej okolicy i wybierz się na nie. Z doświadczenia wiem, że nic nie dodaje tyle energii i umiejętności jak grupowe fotograficzne wyjście. Podczas wielu wystąpień powtarzałem, że gdyby nie #instameety i wyjazdy z Mobile Photo Trip, moje zdjęcia nie wyglądałyby tak dobrze.

Pamiętam jak podczas pierwszych kilku wyjazdach z MPT podglądałem jak pracują inni, tak by potem spróbować tego u siebie. W taki sposób np. zrozumiałem jak robić dobre zdjęcia w kałużach. Gdyby nie wyjazdy nie wiedziałbym, że dobrze jest obrócić telefon do góry nogami. W 2016 roku nie było zbyt dużo poradników na ten temat.

Szukaj swojego stylu

Jak wspomniałem na początku, każdy z nas ma dziś w kieszeni aparat fotograficzny i w każdej chwili może robić zdjęcia, dlatego najważniejsze dziś wydaje mi się znalezienie swojego stylu, swojej niszy, w której będziesz najlepszy/ najlepsza.

Zapewne w swoich inspiracjach znajdziecie fotografa, blogera, instagramera, który posiada w swoim sklepie gotowe presety, które możecie używać na swoich zdjęciach. Jeśli dopiero zaczynasz przygodę z fotografią – nie kupuj ich. Zainstaluj kilka aplikacji i zacznij bawić się suwakami, filtrami, zobacz co one oferują. Nie bazuj na gotowcach, ponieważ w ten sposób będziesz tysięczną osobą, która korzysta z takiej stylistyki. 

To już wszystkie wskazówki, które miałem przygotowane dla Was. Każdy z tych punktów był pewnym etapem w mojej fotograficznej przygodzie, dlatego zapewniam Was, że one działają. Jeśli Wy macie jakieś wskazówki, którymi chcielibyście się podzielić, piszcie proszę w komentarzach.