#4 Sad Love - playlista na walentynki

#4 Sad Love – playlista na walentynki

Od 2015 roku systematycznie przygotowuje specjalne playlisty o nazwie Sad Love. W zeszłym roku przygotowałem dodatkowo krótkie wytłumaczenie, dlaczego słuchanie smutnych piosenek sprawia, że czujemy się lepiej. W tym wpisie chciałbym zaprezentować Wam kolejną odsłonę tego walentynkowego cyklu.

Dlaczego słuchanie smutnych piosenek sprawia, że czujemy się lepiej? – #4 Sad Love

Wg. Japońskich naukowców smutna muzyka, nie jest przez nas postrzegana jako smutna. Smutek dostarczany przez muzykę, różni się od tego codziennego, według nich jest on dla nas przyjemny i dlatego też nie zagraża naszemu zdrowi. Dodatkowo lekarze stwierdzili, że może on nawet pomóc nam w radzeniu sobie z negatywnymi emocjami w życiu codziennym.

„Emocje doświadczane poprzez muzykę nie zagrażają nam bezpośrednio, w odróżnieniu od emocji doświadczanych w życiu codziennym. Zatem, możemy cieszyć się takim nieprzyjemnym uczuciem, jak smutek. Jeśli cierpimy wskutek nieprzyjemnych emocji pojawiających się w życiu codziennym, smutna muzyka pomaga nam je łagodzić”.

Jak przeżyć samotne walentynki? 

Jeśli playlista to dla was wciąż za mało, polecam ostatni album Paramore “After Laughter”, którego teksty to zapis naprawdę ciężkich dni Hayley Williams, wokalistki zespołu. Ja wróciłem do tej płyty przy okazji tworzenia tego zestawienia i postanowiłem poszukać informacji, dlaczego te teksty są takie smutne i po kilku wywiadach, ta płyta ma dla mnie zupełnie inny wydźwięk. 

(YouTube)

źródło:

  • http://www.psychologia.edu.pl/obserwatorium-psychologiczne/1905-dlaczego-lubimy-sluchac-smutnej-muzyki.html
  • http://www.dailymail.co.uk/sciencetech/article-2820606/Feeling-listen-SAD-music-Melancholy-tunes-lift-moods.html
  • https://www.sciencealert.com/new-research-reveals-the-pain-and-pleasure-of-listening-to-sad-music

Rafał Kułakowski

Cześć, Jestem Rafał i jestem uzależniony od muzyki. Początkowo był to blog, w którym opisywałem historie mojej przygody z muzyką. Z czasem jednak to przestało mi wystarczać, gdyż chciałem pisać więcej. Dlatego powstały kolejne cykle, które były z pograniczna muzyki i lifestyle’u.