Do jakiej subkultury należę?

Do jakiej subkultury należę?

Kiedyś wiele znaczyło do jakiej subkultury się należało, a dziś? Granica tych podziałów prawie nie istnieje. Chodząc do szkoły podstawowej byłem obserwatorem narodzin subkultury skejtów. Wiele osób zaczynało nosić szerokie spodnie i za duże bluzy. Podobał mi się ten styl i sam potem zacząłem każde spodnie nosić „niżej”, co nie raz powodowało krzyk mojej mamy.

Byłeś skejtem?

Nigdy nie należałem w 100% do jeden subkultury. Zawsze chciałem mieść coś z każdej i tak słuchałem mocnego grania, a ubierałem się prawie jak skejt. Dodałem prawie, bo nigdy nie miałem super szerokich spodni clinica, bluz kilka rozmiarów większych. Po prostu każde spodnie nosiłem niżej, z dążyłem do tego by wyglądać jak Fred Durst czy Chester Bennington. Choć kilka lat wcześniej na bal przebierańców przebrałem się za Bartka Wrone z Just 5, ale to mało ważne 😛

Wojny subkultur

Chodziłem do szkoły plastycznej i chyba widziałem wszystkie subkultury. Punk, skate, EMO nic mnie nie zaskakiwało, choć Ci wymalowani, ubrani na czarno ludzie  momentami byli przerażający. Można było usłyszeć teksty w stylu, co ona/ona ubrał na siebie, jednak nikt nikogo nie osądzał poprzez wygląd, jak to dziś myślą młodzi ludzie. Owszem kilka lat wcześniej były wojny, jednak wraz z nową modą, stare podziały zniknęły.

Moda nu-metalu

Im bardziej podobała mi się muzyka nu-metalowa, tym bardziej chciałem wyglądać jak przedstawiciele tego ruchu. Pisałem o czerwonej czapce Yankesów tutaj, ale dopiero kiedy poznałem Linkin Park chciałem wyglądać jak Chester. W ten sposób zacząłem nosić rzemyki oraz różne bransoletki na rękach. W pewnym momencie miałem chyba kilka kilogramów żelastwa na sobie. Nosiłem po kilka bransoletek zrobionych z łańcucha dostępnego w sklepach budowlanych na rękach, kilka przy spodniach. Nikt w szkole nie nosił takiego żelastwa przy  spodniach. Z czasem zdjąłem większość żelastwa z siebie i pozostałem przy bransoletkach, zegarku i łańcuchu przy spodniach. Choć opuszczone spodnie sprawiały problemy przy wchodzeniu po schodach, nawet przez chwilę nie myślałem o zmianie, Chciałem się wyróżnić i to był mój sposób.

Wyglądasz jak skejt – słuchasz hip hopu.

Niesamowite było wrażenie osób, które w odpowiedzi na swoje pytanie „Jakie muzy słuchasz?”, ja odpowiadałem „Rock, Metal”. Większość osób odpowiadała, „nie wyglądasz na fana takiej muzyki”. To było piękne uczucie nie dać się zaszufladkować.

Gdzie się podziały subkultury?

Czy dziś istnieje taki podział? Wydaje mi się, że mało kto szufladkuje kolegów względem tego jakiej muzyki słucha lub jaki styl prezentuje. Zanim zacząłem pisać ten tekst poczytałem sobie wypowiedzi gimnazjalistów, licealistów na różnych forach i jest mi ich trochę szkoda. Nie czują potrzeby wyróżnienia się. Chyba ostatnim subkulturą, która była widoczna to EMO. Dziś obowiązuje tylko jeden podział bogaty lub biedny, ajfon lub reszta. Nikt nie zastanawia się czy być metalem czy punkiem. Nosić długie włosy czy irokeza? Szkoda, bo to w jakiś sposób nas definiowało. Dziś bez tego jesteśmy po prostu nijacy. Warto przeszukać appstore lub google paly, może znajdziemy tam aplikacje, która odpowie nam na to pytanie do jakiej subkultury należymy.